Treningi dosiadowe – Seat trainings

Treningi dosiadowe

Prowadzę treningi w oparciu o biomechanikę ciała ludzkiego oraz jego emocjonalność. Zawierają one nie tylko ćwiczenia mające na celu zwiększenie świadomość ciała, ale też wyrównujące indywidualne asymetrie oraz uwrażliwiające na ruchy konia. Prowadzę je początkowo na lonży, na pasie woltyżerskim, później w siodle. Jeździec na pierwsze spotkania musi mieć bryczesy bez lejów lub leginsy oraz być bez butów. W związku z faktem, że uczymy się używając wszystkich zmysłów, to właśnie dotyk jest przełomowy w uzyskaniu przez jeźdźca postępów. Jeśli zabiorę wszelkie podpory tj leje, strzemiona czy wodze, to często okazuje się, że wielu jeźdźców traci równowagę, spina ciało i pokazuje swoje emocje, które tłumione blokują odkrycie własnego ja. Taki trening potrafi w kilka spotkań poprawić dosiad, uruchomić miednicę w płaszczyznach, w których nie potrafiła się ruszać, uspokoić rękę i łydkę i co najważniejsze poczuć swoje ciało w dużo większym wymiarze, niż czuje je większość jeźdźców.

CO OSIĄGNIESZ?

– poczujesz napięcia mięśni, które blokują cię na koniu

– zwiększysz świadomość swojego ciała

– nauczysz się oddzielać pracę tułowia od miednicy, nóg od miednicy i rąk od tułowia

– zauważysz jak koń reaguje na każde niekontrolowane napięcie twoich mięśni

– dowiesz się, które mięśnie powinieneś rozciągnąć, aby być w równowadze

– głębiej usiądziesz, dzięki czemu zyskasz możliwość odczucia wszelkich napięć w ciele konia

– poprawisz swój dosiad, co zwiększy efektywność twoich treningów

Zajęcia trwają 40 minut. Wymagane są konie, dobrze reagujące na pomoce lonżującego, zrównoważone, chętne do ruchu, na których można usiąść tyłem i  podnieść ręce we wszystkich chodach. Wskazane jest, aby ktoś lonżował konia. Bywa, że muszę być po stronie zewnętrznej lub z tyłu, aby dokładnie widzieć jak jeździec pracuje swoim ciałem. Kontynuacją jest jazda bez lonży, aby łączyć poprawność dosiadu z klasycznym treningiem. Ukończenie szkolenia teoretycznego dla jeźdźców z zakresu sprawności psychofizycznej, zwiększy efektywność treningu.

 


Seat trainings:

  • You will feel all the tensions in your muscles that can inhibiting your seat development
  • You will increase the awareness of your whole body
  • You will be taught how to separate the movements of the trunk from the pelvis, the legs from the pelvis and the arms from the trunk
  • You will feel how the horse react when the tension in your muscles are relaxed
  • You will learn which muscles should be stretched in order to achieve a good balance
  • Your seat will be deeper as you become aware of tension in the horses body
  • Your seat will be corrected as a result of the efficient training

Training is carried out firstly with a vaulting’s girth and then indoors in the saddle. Training lasts 40 minutes. Horse’s should be willing to go forward in a sustainable manner.